czwartek, 4 listopada 2010

Cele akcji

To jest inicjatywa ponadpartyjna i pozapartyjna. To jest inicjatywa neutralna światopoglądowo.

Nie chodzi nam o to, aby odbierać komukolwiek wyborców! Nie chodzi nam o to, aby namawiać kogokolwiek do głosowania bądź niegłosowania na jakąkolwiek partię. Jeśli chcesz głosować na partię X - to głosuj na partię X. Jeśli chcesz głosować na partię Y - głosuj na partię Y. Ale jeśli nie chcesz na nikogo głosować, bo nikt Ci się nie podoba - nie zostawaj w domu, tylko pójdź na wybory i oddaj nieważny głos! Twój głos ma znaczenie! Również wtedy kiedy jest nieważny!

Zależy nam na rozpropagowaniu świadomości, że głos nieważny też ma swoją wagę i niesie kolosalnie ważną informację:

"Nie jest mi wszystko jedno! 
Ale nie ma dla mnie politycznej oferty.
Politycy - musicie się bardziej postarać!"

Duży odsetek nieważnych głosów będzie działał mobilizująco na polityków WSZYSTKICH opcji. Niska frekwencja jest dla polityków pretekstem do usprawiedliwiania traktowania obywateli jak bydło.

Zależy nam na uwidocznieniu różnicy między obojętnością a wycofaną irytacją. Chcielibyśmy, żeby rozczarowani wyborcy mogli się odróżnić od obojętnych abnegatów. Warto, by przytłoczeni poczuciem bezsilności ludzie, którym nie jest wszystko jedno, mieli możliwość zobaczenia jak jest ich wielu.

3 komentarze:

 1. Nieważne głosy - tak. Ale proszę, żeby nie wrzucać do urn czystych kart !!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Mój głos ma znaczenie - statystyczne. Poprawi mi co najwyżej samopoczucie jak trafię zwycięzcę. Natomiast moje wątpliwości co do zasad demokracji w obecnym kształcie mają podstawy systemowe. Demokracja w której uczestniczą setki tysięcy obywateli jest zwykłym oszustwem, buduje złudzenie współdecydowania o sprawach na które tak naprawdę wyborca nie ma wpływu. Myślę, że z powodzeniem można by wrócić do greckiego pierwowzoru demokracji i wybierać nominatów poprzez losowanie. Końcowy efekt byłby podobny.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wbrew temu co wmawiają na główne media duża liczba głosów nieważnych podczas wyborów to nie wyłącznie wina ludzkiej głupoty. Wielu świadomych wyborców celowo oddaje głos nieważny w celu zamanifestowania swoich przekonać. Jeżeli poglądy żadnego z kandydatów w pełni nam nie odpowiadają, to nie zawsze warto decydować się na wybór mniejszego zła.
  Poniżej link do Instrukcji prezentującej jak prawidłowo oddać głos nieważny w myśl nowej ustawy, zamieszczony na ciekawej stronie o polityce i ludzkiej głupocie.
  http://glosniewazny.pl/jak-prawidlowo-oddac-glos-niewazny/

  OdpowiedzUsuń